Rozważając zakup haka holowniczego będziesz musiał zdecydować jaki rodzaj haka holowniczego chcesz mieć w swoim samochodzie.

WYPINANY CZY PRZYKRĘCANY?

Dwa najpopularniejsze rodzaje haków:

WYPINANY – najpopularniejsza i najbardziej wygodna jest belka z kulą wypinaną pionowo. Ten system zapewnia nam bardzo łatwy montaż i demontaż kuli, który zabezpieczony jest kluczykiem. Po wypięciu kuli ( w większości modeli) cały zestaw wraz z gniazdem jest ukryty pod zderzakiem, co pozwoli po montażu haka zachować walory estetyczne samochodu a dodatkowo auto staje się bardziej praktyczne.

Oprócz haków z kulą wypinaną pionowo istnieją również kule wypinane ukośnie, które zazwyczaj w swojej ofercie posiada firma Brink .
System ten jest również bardzo fajną alternatywą do haka wypinanego pionowo, ponieważ jest bardzo łatwy w demontażu, zabezpieczany kluczykiem i praktycznie niewidoczny.

Na rynku haków holowniczych istnieje również system wypinany poziomo.
W tym rodzaju wypięcia mamy możliwość zabezpieczenia kuli kluczykiem lecz w tym przypadku gniazdo kuli po demontażu kuli jest widoczne na stałe. To rozwiązanie czasami jest jedyna możliwością, jeżeli konstrukcja samochodu nie pozwala nam na montaż innego rodzaju haka.
Hak wypinany poziomo BrinkKula haka wypinanego poziomo

W wielu krajach europejskich np. w Niemczech zabroniona jest jazda z hakiem, gdy samochód niczego nie przewozi/holuje. Dlatego też system kuli wypinanej w tym przypadku bardzo ułatwia wyjazdy za granice, ponieważ demontaż kuli haka to kilka sekund.

PRZYKRĘCANY – alternatywną, a także zazwyczaj tańsza opcja na hak holowniczy to hak przykręcany tzw. na stałe. Jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj kuli, który mamy na stałe w samochodzie. Jest to również hak demontowalny lecz potrzeba już do tego użycia narzędzi i odkręcenia dwóch śrub. Jednak nawet po demontażu samej kuli reszta elementów czyli mocowanie kuli i gniazdo wiązki jest widoczne .
Haki przykręcane dzielą się zazwyczaj na dwa rodzaje:
1. Hak stały z kulą odkręcana. W tym modelu jest możliwość przykręcania samej kuli wyżej/niżej a także możliwa wymiana na niższa/dłuższą itp.
Hak przykręcany z odkręcana kula Brink
2. Hak stały tzw. łabędzia szyja. Jest to standardowy hak przykręcany na stałe w jednym wariancie.
Hak przykręcany stały łabędzia szyja Brink


Oprócz dwóch w/w. rodzajów haka holowniczego istnieją również haki elektryczne a także chowane za pomocą linki. Zazwyczaj oba z tych rozwiązań wychodzą fabrycznie.

Hak elektryczny to w pełni bezobsługowa kula, którą wysuwamy za pomocą dedykowanego przycisku w samochodzie. W przypadku doposażenia samochód w taki rodzaj systemu jest to zazwyczaj najdroższa opcja, ponieważ wymagane są do tego następujące podzespoły:
oryginalny moduł sterujący, oryginalna wiązka, przycisk i najważniejsze- hak elektryczny, który jest drogi w zakupie.

Hak chowany jest to system w którym za pomocą linki zwalniamy kule haka aby wysunęła się z pod zderzaka.
Linka najczęściej jest w okolicy osłony na tylny pas lub od spodu zderzaka.

W eHak.pl możesz doposażyć swój samochód w każdy rodzaj haka holowniczego !

Shopping Cart
Scroll to Top